Mehmet Rüştü KARABIYIK
 

E-mail: mrk@mehmetrustukarabiyik.com

  • Facebook Clean Grey
  • Twitter Clean Grey
  • Google+ Clean Grey
  • LinkedIn Clean Grey

ÖZGEÇMİŞ

Hikayem

Benim Hikayem 1500 Yıl Önce Başladı

 

Hikâyem ben doğmadan 1500 sene evveline dayanmakta olup, Baba tarafından Ortadoğu’ya Anne tarafından Orta Asya’ya uzanmaktadır. Ailemin kökleri takriben 1000 yıl evvel şu an Irak sınırlarında olan Akre’de birleşmiş, akabinde aşiretin şu an İran sınırlarında olan koluyla evlilik yoluyla genişlemiş ve 100’lerce yıldır sahibi olduğumuz Van ili şimdi Gürpınar ilçesi o zaman “HOŞAB’ sancağına bağlı, Derik mezrasına yerleşmiştir.

 

Van, Hakkâri, Şırnak, Kuzey ırak, İran ve Suriye’de akrabalarımız mevcuttur. Büyüğü olduğumuz Aile; ERTOŞİ Aşireti, Mamed Piran kolu, giadin klanıdır. Büyük Büyük Babam Osmanlı devletinin Bölge Aşiretleri Komutanı (Hamidiye Alayları Komutanı ) Miralay Mehmet Saîd Efendi dir, Musul ve Şam’da uzun seneler kalmış, İran, Irak, ve Suriye Cephelerinde bulunmuştur Azadi Hareketi'nin mensubu olup sonrasında ''Yüzellilikler Listesi'' ile Şam'a sürülmüştür.

 

Türkiye Cumhuriyetinin bağımsızlık mücadelesinde önemli görevler yapmıştır. Resmi tarihi kitaplarında yer almaktadır. Oğlu Büyük babam Mehmet Emin Efendi müftü olup Şam ve Mısır Medreselerinde yetişmiş ve uzun yıllar bölgede irşat görevinde bulunmuş dini saygınlığı çok yüksek bir şahsiyettir. Babam Abdulalim Bey İnşaat Mühendisi olup Milli Savunma Bakanlığında (Savunma Sanayi) başladığı iş hayatına Türkiye’nin Tek Resmi Petrol kuruluşu olan T.P.A.O uzun yıllar devam etmiştir. Cumhurbaşkanımız RECEP TAYYIP ERDOĞAN’nın Belediye Başkanlığı döneminde İstanbul Büyükşehir Belediyesinde sırası ile İSFALT ve İSTAÇ Genel Müdürlüğü yapmış dünya rekortmeni bir bürokrattır. Yol ve altyapısı, çevre recycling dünya çapında çalışmalarda bulunmuştur. Halen Mahalli İdareler Bşk. Vekilliğini yürütmektedir. Annem Fatma Nadire Hanım basın yayın mezunu gazeteci olup babası (dedem) Abdullah Rüştü Kayıkçıoğlu Bey Ankara Başsavcısı ve ardından temyiz mahkemesi hakimliği yapmıştır. Ayasofya Camii'nin son müezzini olan Abdullah Rüştü Kayıkçıoğlu Bey Yargıtay üyesi iken vefat etmiştir. Annemin Dedesi aslen Osmanlı dönemi Şam askeri idarecisiydi. Annem ev kadınıdır. Kız kardeşim London City University International Journalism Master dereceli olup uluslararası gazeteci ve Avrupa birliği uzmanıdır. Halen İBB Avrupa Birliği masasında uzmandır. Amcam Cüneyt KARABIYIK İnşaat Müh. olup sırası ile Çitosan’da başladığı meslek hayatına DİSKİ Genel Müdürlüğü, 22. dönem Van Milletvekilliği ve halen Türkiye Parlamenterler birliği yüksek danışma kurulu üyesidir. Ailemizde birçok mühendis, avukat, işadamı ve siyasetçi mevcuttur. Ailemize ait inşaat altyapı, otomotiv ve enerji sektörlerinde çok sayıda firmamız vardır. Aile mensuplarımın İsveç, Almanya, İngiltere, Libya, Irak, İran, Suriye, Bulgaristan’da çok sayıda firmaları mevcut olup oralarda ikamet etmektedirler.

 

Bulgaristan ile özel akrabalık ve ticari ilişkilerim vardır. 2003 senesinden beri Sofya da 3Z firmasını kurdum ve Kırcali’de ev ve toprak sahibiyim.

 

Irak bölgesel Kürt yönetimi ile yakın ilişkilerim vardır. Pro-Design Irak firmasının ortağıyım ve iktidar partisi PDK’nın üyesiyim. Suriye ve İran ile ailevi ilişkilerim devam etmektedir.

İş Deneyimi

1989 - 1990 TÜPRAŞ Batman Rafinerisi / Elektronik Bilgi İşlem Koordinatörlüğü (EBİM) Operatör Yardımcısı

 

1992 - 1996 Gökkuşağı Kimya Sanayi / Kurucu ortak. Türkiye’nin ilk basınçlı tüp imalatı, sprey boya ve kimyasalları

                    • Marmara Çocuk Oyun Grubu, Bahçe ve Park Düzenlemeleri

                    • İnşaat ve Mümessillik

 

1996 - 1997 İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) / IBB projelerinin tamamının kontrol firması olan Bld. İktisadi teşebbüsü BİMTAŞ’ın Kurucu Mühendisi, Gen. Müd. Asist.

 

1997 - 1998 İBB Konut A.Ş. / Kurucu üye ve işletmelerden sorumlu Gen. Müd. Yrd. İBB KİPTAŞ firmasının gerçekleştirdiği toplu konut projelerinin yönetimi firması Sırası ile İkitelli, Kağıthane ve Pendik konutları işletme müdürlüğü

 

1998 - 2003 İBB Kaynak Geliştirme ve İştirakler Daire Başkanlığı / Başkan danışmanlığı. İBB’ye ait şirketlerin koordinasyonu ve takibi

                   • İSFALT A.Ş’ye ait 330 şantiyenin organizasyon, keşif-artış ve kontrolü

                   • SAĞLIK A.Ş.vekaleten Gen. Müd. Yrd.

                   • İSTON A.Ş. Başkan danışmanı olarak atama

                   • İSTAÇ A.Ş’nin Kosova, Ürdün, Malezya, Afganistan, Irak ve Bulgaristan’daki operasyonlarını (yeterlilik almak, ihaleye girme ve düzenleme) bizzat gerçekleştirme.

 

2003 - 2004 İGDAŞ / Başkan danışmanlığı

 

2004 - 2009 Engine A.Ş. / Danışman

 

2004 - 2005 REYSAŞ Holding / Yön. Kur. Bşk. Danışmanı Gloria Jeans Franchising / Turizm danışmanı. Malezya ve Türkiye arasında yapılacak olan yatırım planlama Türkiye ayağı iş takip ve organizasyonu

 

2004 - 2005 Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi / Diyar A.Ş. kurulumu ve başkan danışmanlığı

 

2005 - 2007 Kandur Enerji & Kamburoğlu İnşaat / Ortadoğu Genel Koordinatörlüğü ve Irak Genel Müdürü

                    • Irak petrol sahaları alımı ve işletimi

                    • İnşaat proje alım ve imalatı

 

2003 - 2009 Türkiye Zehirli ve Sanayi Atıkları Entegre Bertaraf Tesisleri / Finansman, kurulum ve işletim planı projesi

 

2009 - 2011 ALBA Commodities Holding GmbH / Ortadoğu ve Ortaasya Genel Müdürü

 

2010 - Beykoz Belediye Başkanlığı / Bilgi İşlem Müdür Vekili, Akos Proje Lideri - Başkan Danışmanı, Beykoz Radyo TV (BRT) Genel Yayın Yönetmeni

 

2011 - Marmara Belediyeler Birliği / Bilgi Teknolojileri Platformu Yönetim Kurulu Bşk. Yrd.

 

2012 - Intermedia Bilişim Ağları & Teknoloji Ltd. / Asya, Afrika, Avrupa ve Ortadoğu Başkanı

 

2015 - Leshoto Krallığı Van Fahri Konsolosu

2001 - Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi, İşletme Master Programı

 

1992 – 1996 Yıldız Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Lisans Eğitimi

 

1990 – 1991 Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi, Matematik Bölümü

 

1986 – 1989 Batman Lisesi

 
 
Eğitim